Od XVII w. w farze chełmińskiej są przechowywane relikwie głowy św. Walentego. Dawniej był on patronem epileptyków, obecnie powraca jako patron zakochanych. Relikwiarz zawiera fragmenty kości czaszki. Przechowywane są one w kunsztownej, srebrnej puszce, o kształcie regularnego ośmioboku. U góry jest przykryta kopułą w której spoczywa relikwia i może być przez szkło widziana i całowana. Ma ona wielkość ok. dwóch palców. Relikwiarz został wykonany w Toruniu w pracowni złotniczej Wilhelma de Lassensy.
Pierwsza informację o kulcie św. Walentego w Chełmnie pojawiła się w 1630 r., a więc zaledwie rok po zburzeniu owej kaplicy w Brodnicy. W tymże 1630 r. Jadwiga z Czarnków Działyńska wraz z córką, z wdzięczności za uzdrowienie dokonane za przyczyną św. Walentego kazała wykonać opisany powyżej relikwiarz. Skąd pochodziła relikwia? tego nie wiemy. Być może była już wcześniej czczona w Brodnicy, jednak źródła historyczne nic pewnego na ten temat nie mówią. Stare zapisy wspominają jedynie o tym, że relikwie te słynęły wieloma cudami i uzdrowieniami.
Z polecenia fundatorki umieszczono na relikwiarzu napis:
św. Walentemu Męczennikowi
Jadwiga z Czarnków Działyńska
starościna bratyańska jasieniecka
Za doznaną pomoc w chorobie
Córki i swej przez przyczyną
Św. Walentego Męczennika Chrystusowego
Ku czci tegoż Świętego
Ten upominek ofiarują
D. 22 maja roku 1630
W 1715 r. Księża Misjonarze, zawiadujący parafią i seminarium duchownym w Chełmnie, wznieśli osobny ołtarz ku czci św. Walentego, istniejący zresztą po dziś dzień. Umieszczony w nim obraz przedstawia ścięcie św. Walentego.
W XVIII i XIX w. relikwie św. Walentego były związane z przedmiejskim kościołem szpitalnym św. Ducha w Chełmnie. W wigilię wspomnienia św. Walentego przenoszono jego relikwie w uroczystej procesji z fary do kościoła św. Ducha, gdzie były umieszczane w głównym ołtarzu. Wierni śpiewali liczne pieśni ku czci św. Walentego, wiele osób przynosiło dary. Relikwiom oddawano cześć przez ucałowanie. W samym dniu św. Walentego, 14 lutego, było odprawianych kilka mszy wotywnych o św. Walentym, było wystawienie i uroczyste nieszpory ku czci tego świętego. Cała uroczystość kończyła się procesją do fary.
Relikwie te po dziś dzień znajdują się w farze chełmińskiej, gdzie 14 lutego organizowana jest uroczysta msza święta, podczas której wystawione są relikwie św. Walentego.
Tekst i zdjęcia za: http://www.mbkp.info/swieci/walenty_relikwie.html
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz