29 kwietnia 2011

1 maja 2011 - Beatyfikacja Jana Pawła II

     

Dnia 1 maja odbędzie się beatyfikacja 
Jana Pawła II.  
Benedykt XVI będzie osobiście przewodniczył beatyfikacji na Placu św. Piotra. 
27-letni pontyfikat polskiego papieża przeszedł do historii jako przełomowy dla Kościoła 
i losów milionów ludzi.

Będzie to pierwsza beatyfikacja, jakiej dokona Benedykt XVI. Stanowi jednocześnie odstępstwo od zasady wprowadzonej przez obecnego papieża, który na początku pontyfikatu zrezygnował z przewodniczenia uroczystościom beatyfikacyjnym, powierzając to zadanie swym delegatom i dokonuje wyłącznie kanonizacji. 
     Trumna ze szczątkami Jana Pawła II zostanie po beatyfikacji przeniesiona, zgodnie z przepisami kanonicznymi, z Grot Watykańskich do bazyliki świętego Piotra. Na marmurowej płycie nagrobnej pojawi się napis 
„Beatus Ioannes Paulus II”. 
     Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 roku. Podczas ceremonii pogrzebowej w Rzymie zgromadzeni na Placu Świętego Piotra wznosili transparenty z napisem „Santo subito”, czyli „Święty natychmiast”. Proces beatyfikacyjny Jana Pawła II rozpoczął się niedługo po jego śmierci, w czerwcu 2005 roku, 
dzięki decyzji Benedykta XVI. 
     Papież skorzystał z przysługującego mu prawa i uchylił regułę 5 lat, które muszą upłynąć od śmierci kandydata na ołtarze. Do beatyfikacji wybrano przypadek niewytłumaczalnego z medycznego punktu widzenia całkowitego ustąpienia objawów zaawansowanej choroby Parkinsona u francuskiej zakonnicy Marie Simon-Pierre. Dwa miesiące po śmierci Jana Pawła II modliła się ona do niego z całą swoją wspólnotą zakonną.






Tekst i zdjęcia za: http://www.missio.org.pl

25 kwietnia 2011

Triduum Paschalne - Wielkanoc



"Człowieku naszych czasów!
Chrystus cię wyzwala, ponieważ cię kocha,
ponieważ wydał za ciebie siebie samego,
ponieważ dla ciebie i dla wszystkich odniósł zwycięstwo.
Chrystus oddał świat i ciebie Bogu
i przywrócił Boga tobie oraz światu".
Jan Paweł II




Wszystkim Małym misjonarzom 
z okazji Świąt Wielkanocnych
życzenia miłości i radości w każdym dniu,
z wdzięcznością za cały rok rzetelnej pracy 
składają
katechetki
Hanna Siemiątkowska i Liliana Gaul.


Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego - najstarsze i największe święto w Kościele Katolickim. O świcie we wszystkich kościołach odprawia się Mszę Świętą o Zmartwychwstaniu Pańskim tzw. Rezurekcję. W Wielką Niedzielę przed rozpoczęciem uroczystego śniadania wielkanocnego , staropolskim zwyczajem dzielimy się jajkiem , składając sobie wzajemnie życzenia. Przy dzieleniu się jajkiem - tak jak przy wigilijnym opłatku - mają ustać wszelkie urazy i zawiści. Od wieków na stołach wielkanocnych znajdują się mazurki, serniki , baby i oczywiście pisanki. Jajko - jako symbol początku nowego życia ma i w nas zapoczątkować nowe życie, dodać sił do sprostania coraz trudniejszym jego wymogom.


Poniedziałek Wielkanocny - przeżywamy pod znakiem wody tak święconej, jak i zwykłej. W gwarze ludowej zwany jest lanym poniedziałkiem i popularny jako "śmigus - dyngus”.

23 kwietnia 2011

Triduum Paschalne - Wielka Sobota

Wielka Sobota - jest dniem żałoby , ciszy i oczekiwania. Dla uczniów Jezusa był to dzień największej próby. Według Tradycji apostołowie rozpierzchli się po śmierci Jezusa, a jedyną osobą, która wytrwała w wierze, była Bogurodzica. Dlatego też każda sobota jest w Kościele dniem maryjnym.

Tradycją Wielkiej Soboty jest poświęcenie pokarmów wielkanocnych: chleba - na pamiątkę tego, którym Jezus nakarmił tłumy na pustyni; mięsa - na pamiątkę baranka paschalnego, którego spożywał Jezus podczas uczty paschalnej z uczniami w Wieczerniku oraz jajek, które symbolizują nowe życie. W zwyczaju jest też masowe odwiedzanie różnych kościołów i porównywanie wystroju Grobów.

Obrzędy tego dnia obejmują także święcenie ognia, czyli Paschału.
Odprawia się też uroczysta Msza Święta Wigilii Paschalnej.

22 kwietnia 2011

Triduum Paschalne - Wielki Piątek

Wielki Piątek - w bolesną rocznicę śmierci Pana Jezusa - to dzień Krzyża. Po południu odprawiana jest niepowtarzalna wielkopiątkowa Liturgia Męki Pańskiej. Celebrans i asysta wchodzą w ciszy. Przed ołtarzem przez chwilę leżą krzyżem. Następnie czyta się lub śpiewa, zwykle z podziałem na role, opis Męki Pańskiej według Św. Jana. Centralnym wydarzeniem liturgii wielkopiątkowej jest adoracja Krzyża. Zasłonięty fioletowym suknem Krzyż wnosi się przed ołtarz by każdy wierny mógł go adorować. Ostatnią częścią liturgii Wielkiego Piątku jest procesja do Grobu Pańskiego. Na ołtarzu umieszczonym przy Grobie lub na specjalnym tronie wystawia się Najświętszy Sakrament w monstrancji okrytej białym przejrzystym welonem - symbolem całunu, w który owinięto ciało zmarłego Chrystusa. Cały wystrój tej kaplicy ma kierować uwagę na Ciało Pańskie. W wielu kościołach przez całą noc trwa adoracja. W Wielki Piątek odprawiane są także nabożeństwa Drogi Krzyżowej.


21 kwietnia 2011

Triduum Paschalne - Wielki Czwartek


Wielki Czwartek - liturgia uobecnia Ostatnią Wieczerzę, ustanowienie przez Jezusa Eucharystii oraz sakramentu kapłaństwa. Jeszcze przed wieczornym rozpoczęciem Triduum Paschalnego rankiem ma miejsce szczególna Msza Św. We wszystkich kościołach katedralnych Biskup diecezjalny wraz z kapłanami odprawia Mszę Św. Krzyżma. Podczas niej biskup święci oleje, które przez cały rok służą przy udzielaniu sakramentów chrztu, święceń kapłańskich, namaszczenia chorych. Kapłani koncelebrujący ze swoim biskupem odnawiają przyrzeczenia kapłańskie. Msza Krzyżma jest wyrazem jedności i wspólnoty duchowieństwa diecezji.
Wieczorem w kościołach Mszą Wieczerzy Pańskiej rozpoczyna się Triduum Paschalne. Przed rozpoczęciem liturgii opróżnia się tabernakulum, w którym przez cały rok przechowywany jest Najświętszy Sakrament. Odtąd aż do Nocy Zmartwychwstania pozostaje ono puste.
Msza Św. ma charakter bardzo uroczysty. Po homilii ma miejsce obrzęd obmywania nóg. Główny celebrans, biskup, proboszcz obmywa i całuje stopy dwunastu mężczyznom.
Po Mszy Św. rusza procesja do tzw. ciemnicy. Tam rozpoczyna się adoracja Najświętszego Sakramentu.


19 kwietnia 2011

Radosnych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego


Drodzy Przyjaciele misji,   

     Tajemnice paschalne, których przeżywanie napełnia nas zawsze radością i pokojem, w bieżącym roku będziemy celebrować w sposób szczególny.

     W drugą niedzielę Wielkanocy, w Święto Miłosierdzia Bożego, do chwały ołtarzy zostanie wyniesiony Sługa Boży Jan Paweł II.


      Wzywając wstawiennictwa Papieża Misjonarza, pragnę Wam życzyć, aby poprzez Wasze zaangażowanie w misyjny wymiar życia Kościoła, miłosierna Miłość Boga docierała do tych, którzy w różnych zakątkach świata, wciąż czekają na Dobrą Nowinę.

     Niech Chrystus, który wyzwala od zła i śmierci, błogosławi Wam, a chwalebny przykład Jana Pawła II stanie się inspiracją do misyjnej refleksji, modlitwy i współpracy.  

ks. dr Tomasz Atłas
Dyrektor Krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych

14 kwietnia 2011

WIELKANOCNY KOSZYCZEK

UWAGA !!!
Ogłaszamy zbiórkę książek dla dzieci

Przejrzyj swoją biblioteczkę, zapytaj siostrę, brata, kuzyna, kuzynkę, kolegę lub koleżankę może znajdziecie książki, które  chcielibyście podarować innemu dziecku 
z okazji 
Świąt Wielkanocnych
Zebrane woluminy przekażemy dzieciom 
z Domu Pomocy Społecznej 
"Słoneczko" 
ul. Gałczyńskiego 2 w Bydgoszczy

Serdeczne Bóg zapłać za dobre serce! 

13 kwietnia 2011

Uroczystość Bierzmowania



W dniu dzisiejszym tzn. 13 kwietnia 2011 
ks. biskup Jan Tyrawa, 
Ordynariusz Diecezji Bydgoskiej 
udzielił młodzieży z parafii NMP Matki Kościoła 
SAKRAMENTU BIERZMOWANIA

3 kwietnia 2011

2 kwietnia - szósta rocznica śmierci Jana Pawła II


6 lat temu o godz. 21:37 świat obiegła wiadomość: Ojciec Święty, Jan Paweł II, nie żyje. Po 26-letnim pontyfikacie odszedł Papież, którego już za życia zwano Wielkim. Żyjący na skraju ubóstwa mistyk, dla którego codzienna Msza św., modlitwa, Różaniec, Droga Krzyżowa w każdy piątek i uciekanie się do wstawiennictwa świętych stanowiły siłę życia duchowego. Po jego śmierci wśród pielgrzymów na placu św. Piotra pojawiły się transparenty z napisem "Santo subito" - "święty natychmiast"; już za niespełna miesiąc papież Benedykt XVI ogłosi swego Poprzednika błogosławionym!

Dla Papieża każdy człowiek był Człowiekiem. On dał nam też przykład tęsknoty za pięknym człowieczeństwem i pokazał je we własnej realizacji (abp. Józef Michalik). Papież był dla nas zawsze zwornikiem jedności - uczmy się od niego jedności, do której nas wzywał (bp Stanisław Budzik).

Dar życia i służby Jana Pawła II znacząco ubogacił życie współczesnego Kościoła i świata. Od samego początku pontyfikatu Ojciec Święty postawił w centrum uwagi Osobę Chrystusa, Odkupiciela człowieka. Wzywał, aby pozwolono Chrystusowi „mówić do człowieka”, aby otworzono przed Nim „granice państw, ustrojów ekonomicznych i politycznych, szerokich dziedzin kultury, cywilizacji, rozwoju” (List pasterski Episkopatu Polski przed beatyfikacją Sługi Bożego Jana Pawła II).

Akt beatyfikacji uroczyście potwierdzi wiarę Ludu Bożego, że Jan Paweł II przebywa już w Bożej rzeczywistości nieba, pełnej miłości i życia; że w tej rzeczywistości pamięta o nas, o naszych ziemskich sprawach, troskach i nadziejach. Mamy więc w niebie przyjaciela Boga i jednocześnie bliskiego orędownika ludzkich spraw (j.w.)

W czasie pogrzebu Jana Pawła II ulicami stolicy Meksyku wśród tłumów wiernych jeździł papamobil. Gdy wyjęto z niego papieski fotel i ustawiono przed bazyliką Matki Bożej z Guadalupe, niespodziewanie usiadł na nim gołąb. W tym samym czasie w Rzymie wiatr zamknął leżącą na trumnie Jana Pawła II księgę Ewangelii (Beata Zajączkowska).